जिल्ला ट्राफिक प्रहरी कार्यालय रुपन्देहीले गर्यो उदाहरणीय काम

712

 

भैरहवा फागुन १२
जिल्ला ट्राफिक प्रहरी कार्यालय रुपन्देहीको पछिल्लो समय देखिएको सक्रियताले दुर्घटना नियन्त्रण मात्र होईन । सडकको आयु बढाउन र नागरीकलाई राहत दिने संकेत देखा परेको छ ।

ठुला गाडी धुलो उडाउने , मोटर साईकलले साईलेन्सर पडकाएरै हैरान यस्तै सास्तीका बिचमा दिन बिताउनु पथ्र्यो सडक किनारका बासिन्दालाई । रातको समयमा साईलेन्सर पडकाएर सुत्नै पाईदैनथ्यो तर अव राहत मिल्न थालेको छ स्थानियको भनाई ।

कार्यालय प्रमुख फेरीन्छन अनी केही दिन तडक भडक देखाउछन । तर तिनको तडक भडक केहि दिनमै लक्षबती झार जस्तै ओईलाउछ । कहीकतै उजुरी दिएर कुनै अर्थ नलाग्ने कहिल्यै प्रहरीले पक्रेर कार्वाही गरेन । तर अहिले उजुरी दिनै परेन ट्राफिक प्रहरीले आफै सक्रियता देखाएको छ ।
जिल्ला ट्राफिक प्रहरी कार्यालय रुपन्देहीले आफुलाई फेरेको छ । बिगतमा हाई काढेर बस्नु पर्ने बाध्यतालाई चिर्दै काममा सक्रियता देखाएको छ । प्रभाव र दवावका बिच जिल्ला ट्राफिक प्रहरी प्रमुख दक्ष बहादुर बस्नेतले केही उदाहरणीय कामगर्न सकेका छन ।
कम्पनीको डिजाईन र ईस्पेसिफीकेसन भन्दा फरक मोटरसाईकलको स्वरुप परिवर्तन गर्ने , साईलेन्सरको आवाज कम गर्ने फिल्टर झिकेर आवाज चर्को बनाउने जस्ता कार्यालाई नियन्त्रण गर्ने मात्र होईन । मापदण्ड बिपरीत टिप्परको ढाला थपगर्ने टिप्परलाई नियन्त्रणमा लिई ढाला काटि दिने सम्मका काम गर्ने हिम्मत गरेका छन बस्नेतले ।
बस्नेतले पछिल्लो दुई सातामा चर्को आवाज गरेर गुडाउने २५ वटा मोटरसाईकललाई कार्वाही गर्ने र पुरानै स्वरुपमा राख्न लगाउने तथा तोकिएको मापदण्ड र निर्देशिका बिपरीत ढाला थपगर्ने २६ टिप्परका ढाला काटन लगाएका छन ।
त्यतीमात्र होईन सामान्यतया कसैले हिम्मत नगर्ने ओभरलोड गरी टायल मार्वल बोकेका ६३ वटा भारतीय ट्रकलाई करिव एक महिना सम्म नियन्त्रणमा लिने हिम्मत देखाए । भारतीय ट्रक नियन्त्रणमा लिन कठोर हुनै सक्नु पर्छ भन्ने बुझाई धेरैको छ ।

ट्रकमा ओभरलोड सामान छ तर चालकसंग बोक्न पाउने नियमानुसारको बिल छ । अर्को बिल छुट्टै राख्ने गरेको पत्तालागाई छाडे बस्नेतले । तिनले पनि उन्मुक्ति पाएनन । माल पल्टिमात्र गराएनन जरिवाना समेत तिराए जसबाट भैरहवामा मात्र ७ महिनामा मात्र ओभरलोड गरेबापत २ हजार ३ सय ६३ वटा सवारी साधनबाट जरीवाना स्वरुप करिव २६लाख रुपैया संकलन गरेका छन ।
जिल्ला प्रहरी ट्राफिक कार्यालयले पछिल्लो सात महिनाको अवधीमा ५ हजार २ वटा सवारी साधनबाट जरिवाना बापत करिव २ करोड राजस्व संकलन गरेको छ ।

सडक बनेर नसकिदै जिर्ण बन्यो सबैको आखा निर्माण ब्यवसायीमा मात्र तेर्सिने तर ओभरलोडका कारण सडक भत्केको कसैले भन्न सकेन । किनकी ओभरलोड बोक्न लगाउनेहरुको बलियो संगठन छ । ठुलना ठुला उद्योगपती ब्यपारीहरुको उठबस कार्यालयद प्रमुखहरुसंग हुन्छ । पटक पटक ओभरलोड नियन्त्रणका कुरा उठे तर कसैले सुनेन । आज त्यो हिम्मत बस्नेतले गरेका छन ।

त्यति मात्र होईन नेपाल प्रहरीको उच्च तहमा बस्नेहरु रुपन्देहीका उद्यँेगी ब्यवसायी संग साईनो गासेका हुन्छन । नियम कार्यान्वयन गर्न खोजे ब्यवसायीहरु पुरानो सम्वन्ध स्मरण गराउदै हार गुहार गर्न उतै हानिन्छन त्यसैले चाहेर पनि कामगर्न सक्दैनन तल्लो तहका अधिकृतहरु त्यसको अपवाद बनेका छन बस्नेत । तर पछिल्लो समय बस्नेतले अरुको दवाव सुन्दैन भन्ने लागेछ कतैबाट फोन आउन छोडेको छ । बस्नेत भन्छन सुरुदेखि नै दवाव प्रभाव र लाभका लागि मरिहत्ते नगर्ने हो भने कसैको फोन नै आउदैन ।

कार्यालय प्रमुख सरुवा भएर आएको केहि दिनमा सार्वजनिक रुपमा भन्छन “मेरौ कुनै अपेक्षा छैन कहा कहा बसे बिदेश गएर आए कमाउनु पर्ने छैन मलाई दुर्घटना नभए र कसैको ज्यान नगए पुग्छ । ” बिभिन्न योजना बनाउछन देख्दा अनौठो लाग्छ हो है भन्ने बनाउछन तर कार्यान्वयन सुन्य ।

तर बस्नेतले आफु आएको एक बर्षको अबधिमा भैरहवाको टाफिक ब्यवस्थापनमा केहि न केहि प्रयास गरी रहेका छन । बस्नेत बिद्यार्थीहरुलाई सुरक्षित सडक प्रयोगवारे सिकाउने मात्र होईन घरघरमा सडक प्रयोगबारे ज्ञान दिनु पर्छ भनेर अभियाननै चलाएका छन ।

बस्नेतको गुनासो पनि छ चाहे जस्तो साथ पाईएन , काम गर्न खोज्यो खुट्टा तान्न वा असहयोग गर्न सुरु हुन्छ । तर लक्षित गुनासो छैन समाजको स्वभावहो बस्नेत भन्छन । बन्यो भने सहर बन्छ म त फर्केर जाने हो । बच्यो भने देशको नागरीक बच्छ , बच्यो भने देशको सम्पती बच्छ प्रहरीत कानुन पालना गराउने मात्र हो बस्नेत गम्भिर भए ।

 

 

SHARE